Wednesday, February 13, 2013

Wk 2 Problems

Chapter 5
A1.
( bandage Valuation) A $1,000 face jimmy bond has a remain maturity of 10 years and a required buy the farm of 9%. The bonds verifier rate is 7.4%. What is the good value of this bond?
PV factor calculation:
I is reach required (9%) = 0.09 N is the period of maturity = 10 Bond Value is $ gram
(Cash flow)PV Factor = 1/(1+I)^N = 0.42241
PV = 1000 * 0.42241 = 422.41
Coupon rate is used to calculate the present value of the bond.
Cash flow = $1000 * 7.4/100 = $74
PV factor = (1/I) * (1-1/(1+I)^N
1/.09=11.111* (1-1/(1.09)^N
11.111*(1-.42241)
11.111*.57759
= 6.4176
PV = $74 * 6.4176 = 474.90
Fair Value of the bond = 474.90 + 422.41 = 897.31

A10.
Dividend discount pose Assume RHM is expected to pay a total property dividend of $5.60 next year and the dividends are expected to grow at a rate of 6% per year forever. Assuming annual dividend payments, what is the current market value of a share of RHM impart if the required return on RHM common stock is 10%
Investopedia: Value of stock = Dividend per share / Discount Rate-Dividend growth rate
5.60/10%-6%
=5.60/.04
= 140
A12.
Required return for a preferred stock throng River 3.38 preferred is selling for 45.25. The preferred dividend is nongrowing . What is the required return on James Rivers preferred stock?

Order your essay at Orderessay and get a 100% original and high-quality custom paper within the required time frame.


RRR=Dividend/Market Price
=3.38/45.25
= 7.47%
A14.
Stock Valuation. approximate Toyota has no maturing (perpetual) preferred stock outstanding that pays a 1.00 quarterly dividend and has a required return of 12% APR (3% per quarter) What is the stock worth
ageless quarterly Dividend = $1.00*4 = 4.00
Annual APR = 12%
4.00/.12
= $33.33

B16.
(Interest-rate risk) Philadelphia Electric has some(prenominal) bonds trading on the New York Stock Exchange. Suppose PhilEls bonds have identical coupon rates of 9.125% but that atomic number 53 issue matures in 1 year, one in 7 years, and the third in 15 years. Assume that a coupon payment was made yesterday.
Used Formula on scallywag 116 Example: Computing the Fair...If you want to get a panoptic essay, order it on our website: Orderessay



If you want to get a full essay, wisit our page: write my essay .

No comments:

Post a Comment